OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ODBLASKÓW Z POLICJĄ - Aktualności - KPP Bielsk Podlaski

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ODBLASKÓW Z POLICJĄ

Data publikacji 03.10.2018

Bielscy policjanci w miniony poniedziałek włączyli się w ogólnopolski policyjny dzień odblasków. Mundurowi zachęcali pieszych do używania elementów odblaskowych. Akcją objęci zostali zarówno dorośli, jak również dzieci. Celem inicjatywy jest podniesienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w nadchodzącym okresie jesienno – zimowym.

Z inicjatywy Komendy Głównej Policji  w miniony poniedziałek przeprowadzony został „Dzień Odblasków”. Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Przedstawiciele bielskiej Policji również włączyli się w działania. Mundurowi podczas rutynowych kontroli drogowych przypominali pieszym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Podstawowe przepisy ruchu drogowego, w tym dotyczące noszenia odblasków, przypomniano również maluszkom, które odwiedziły budynek bielskiej komendy. Odbiorcy akcji otrzymywali od mundurowych elementy odblaskowe.

Noszenie odblasków ma duże znaczenie, zwłaszcza jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych. Odblask, w jakiejkolwiek formie, powinien mieć każdy, bez względu na wiek. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Taki pieszy jest dużo wcześniej zauważalny dla kierowców, którzy w bezpieczny sposób mogą wykonać manewr ominięcia. Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.

Odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki, czy też kamizelki. Ważne jest umieszczenie ich w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

Przypominamy, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków  w sposób widoczny dla kierujących.

Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień. O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.